Як уникнути ушкоджень, заподіюваних конструкціям будинку корінням Дерева - це чудовий дар природи. Вони не тільки очищають повітря, але і доставляють естетичну насолоду. Але іноді недалекоглядні забудовники (навіть в обхід заборон органів по охороні природи) знищують дерева.

Ідеальний варіант - і з точки зору екології, і з точки зору естетики - включити дерева планування ділянки. Великі, розлогі дерева тоді будуть формувати його вигляд і стануть дуже важливим елементом архітектурно-ландшафтного ансамблю.

Однак слід пам'ятати, що ростуть поблизу будинку дерева можуть заподіяти серйозної шкоди конструкціям будинку. Сила шукають вологи коренів деяких порід дерев настільки велика, що вони можуть пробити навіть каналізаційні труби і (що ще гірше) фундаменти. При пошкодженні ж фундаменту в цегельній кладці стін утворюються тріщини, що може спричинити за собою заклинювання віконних рам, жолоблення дверних коробок, спучування покриття підлог та ін.

Майже у всіх будинках є в кладці (штукатурці стін і конструкціях перекриттів незначні тріщини - так звані осадові, що вважається нормальним. Вони утворюються внаслідок нерівномірного впливу маси будинку на грунт. Їх поява найбільш ймовірно в тих випадках, коли будинок побудований на глинистому вологому грунті. Для повної стабілізації такої підстави потрібні роки. Осадка будинку, побудованого на більш стійкому піщаному грунті, відбувається не настільки помітно.

Щоб уникнути подальших ушкоджень споруди під дією вологи і низьких температур, дрібні тріщини зазвичай закладають. Надалі за стінами будинку треба стежити. При повторному розкриття тріщин на раніше відремонтованих конструкціях рекомендуємо звернутися за порадою до фахівця.

Посухи, тривалі та інтенсивні дощі, сильні морози негативно впливають на стан глинистих грунтів. Влітку вони дають усадку, восени пучинят, а взимку розширюються від морозу. Ці грунти «працюють» ще більш інтенсивно при впливі на них широко розгалужених коренів потужних дерев. Рослини надають значний вплив на водний баланс грунту. У літній період дерева позбавляють останньої вологи і без того майже безводний шар грунту, внаслідок чого фундаменти можуть осісти.

Кожній людині, занепокоєному станом навколишнього природного середовища, ясно, що до дерев слід ставитися дбайливо. Однак, щоб вони не завдали шкоди будинку, необхідно вжити профілактичних заходів. У чому вони полягають?

По-перше, слід знати, що радіус простягання коренів по сторонах у більшості випадків дорівнює висоті дерева. Враховуючи цю обставину, треба висаджувати дерева на такій відстані від будинку, щоб коріння потім не змогли досягти фундаменту. Це стосується насамперед дерев листяних порід. А краще посадити рослини, коріння яких розвиваються не вшир, а вглиб (наприклад, більшість хвойних дерев).

По-друге, до спорудження будинку треба отримати від проектувальників відомості про властивості грунту і рівень грунтових вод. Якщо грунтові води розташовані високо, коріння обов'язково будуть розвиватися вшир (їм не треба заглиблюватися в пошуках вологи). Наявні на ділянці пні слід викорчувати, інакше коріння можуть рости. Призупинити цей процес можна і за допомогою спеціальних хімічних засобів, що вводяться в деревину пня.

Причиною утворення тріщин у стінах або фундаменті старого будинку може бути і не дерево, а «втома» конструкцій. Перш ніж зрубати його, необхідно точно встановити джерело пошкоджень. Якщо, на вашу думку, «винуватцем» того, що сталося є все ж дерево, слід звернутися за допомогою до місцевих органів по охороні природи, фахівці якої проведуть дослідження і точно визначать причину виниклих ушкоджень. Вони ж і дадуть дозвіл на вирубку дерева.


Як уникнути ушкоджень, заподіюваних конструкціям будинку корінням

Щоб не зрубати дерево, конструкцію будинку можна захистити від коренів підземним бетонним загородженням.
При сильному пошкодженні фундаменту слід звести новий чи відремонтувати і посилити старий.

Бувають випадки, коли дерево, раніше не яка доставляла проблем, раптом починає підбиратися своїми коренями під будинок. Це можна пояснити наступним. У тих місцях, де коріння раніше отримували достатню кількість вологи, були влаштовані доріжки або майданчики з асфальтовим чи бетонним покриттям. У результаті В цій зоні вологи стало менше і коріння почали «освоювати» місця у будинку.

Щоб уникнути можливих неприємностей, радимо висаджувати біля будинку низкорастущие дерева, наприклад, горобину, глід, рокитник або клен, які зазвичай не ростуть вище 6-8 м. Придатні для висадки біля будинку і плодові дерева з коротким стволом. Надійніше всього висадити безпосередньо біля будинку кущі, а далі, на безпечній відстані - дерева.


ПОРАДА:При покупці будинку будьте уважні. Будівлі старої споруди в більшості випадків вже «зачеплені» корінням ближніх дерев, особливо досягли своєї граничної висоти (див. фото). Тому при покупці будинку, оточеного великими деревами, слід бути обережним: під свіжою фарбою або штукатуркою можуть бути тріщини. Щоб переконатися в цілісності конструкцій, краще всього звернутися за допомогою до фахівця.
Якщо на ділянці раніше росли дерева, слід перевірити грунт на наявність коренів. Корені здатні розвиватися після видалення дерев і можуть самі по собі заподіяти будинку чималий збиток.
Видалення старих дерев теж може мати свої наслідки: якщо раніше коріння «забирали» вологу з глинистого грунту, то тепер цього не відбувається. В результаті грунт знизить несучу здатність, що теж може стати причиною ушкоджень конструкцій.


Деякі відомості про дерева

Різні породи дерев мають свою межу зростання (за європейськими мірками): ясен - 27 м, клен - 24 м, тополя пірамідальна - 30 м, верба - 24 м, верба плакуча - 15 м, в'яз - 27 м і липа - 30 м. Корені хвойних дерев, як правило, розвиваються вглиб, тому їх сусідство з будинком менш небезпечно.

Радіус розвитку коренів тополі може досягати полуторної висоти дерева, тому висаджувати його поблизу будинків не рекомендується.
Доросле дерево споживає до 55000 л води на рік.