Під защатой 'Будинкового' АВТОМАТ

Будинок може загорітися також від іскор при коротких замиканнях і розпечених проводів при перевантаженні ланцюга. Від цих напастей рятує автоматичний вимикач ВА63, всередині якого є два незалежних механізму захисту: електромагнітний і теплового розчеплювача.

Перший миттєво спрацьовує в самому початку зростання струму короткого замикання. З перевантаженням ситуація інша. Поспішати немає потреби. Час реакції другого розчіплювача (біметалевої пластини) залежить від того, наскільки енергоспоживання перевищує номінальне значення, на яке розрахований апарат У «Домового» це ряд 6,10, 16,20,25, 32, 40 і 63 А.

Ще один важливий параметр автоматів — максимальна відключаюча здатність. У «Домового» вона дорівнює 4,5 кА. Ця цифра характеризує міцність конструкції і стійкість до великих струмів. В інший лінійці, Multi9, також випускається компанією Schneider Electric, є апарати з відключаючої здатністю 6 і 10 кА, але вони дорожче і їх доцільніше застосовувати в промислових мережах. Що ріднить прилади цих двох серій, так це 3-й клас струмообмеження — при короткому замиканні вони спрацьовують лише за 2,5-6 мс (при струмі, який встиг вирости до максимуму).

У «Домовому» є одне-, двох - і триполюсні автомати. Перші застосовують для контролю фази. Другі реагують на струм у тій же лінії, але при розмиканні «тягнуть за собою» і розчіплювач нульового провідника. І останні, природно, для трифазної мережі.

ДИФАВТОМАТ

У гамі «Домового» є і третій тип захисних пристроїв — дифавтомати (АД63). Так в народі називають пристрої, що поєднують функції автоматичних вимикачів і ПЗВ. Їх характеризують номінальними струмами навантаження і відключення (16, 25, 40 і 30, 300 мА відповідно). Ширина дифавтомата «Домовик» всього два модуля, що явно менше сумарного розміру апаратів, їм заміну.

ДОСЬЄ «ДОМОВОГО»

Уніфікація зобов'язує всіх виробників випускати взаємозамінні аналоги — тому зовні вони майже не розрізняються, і ряд номінальних параметрів у них ідентичний. Але багато що приховано від очей споживача, і йому доводиться вибирати, не знаючи ні застосовуваних матеріалів, ні конструкції вузлів.

Розкриємо деякі секрети «Домовика». Корпус — поліамід, ударостійкий, стійкий до нагрівання і вогню. Немає щілини між його половинками, сполученими внапуск. Механізм управління також переважно пластмасовий, а його відповідальні металеві деталі покриті тефлоном, що знижує тертя і запобігає «залипання». До струмоведучих елементів особливі вимоги. Найважчі умови у контактів, розмикає ланцюг Їх роблять із спеціальних сплавів, що протистоять іскріння, електричної дуги і ерозії поверхні.

Затискачі, утримують дроти, мідні посріблені. При їх затягуванні висувається пластикова шторка, що закриває деталі під напругою.
І ще одна «таємниця» Merlin Gerin — «Домовик» виробляють в європейських країнах спеціально для Росії. Тому і маркування російськими літерами.

ДОСТОЙНОЕУБРАНСТВО

Неодмінна приналежність електроустановки будинку — розподільний шафка, куди монтують лічильник, апарати захисту і комутації, всякі додаткові пристрої (таймери, реле тощо), які роблять житло більш зручним і комфортним.

Schneider Electric пропонує в «Домовому» три види пластикових щитків: Mini Pragma, Micro Pragma і Kaedra. Для звичайних квартир і заміських котеджів — перші. Вони вміщують від 4 до 36 модулів шириною 18 мм В асортименті як навісні, так і вбудовані корпусу. Можна вибрати прозору дверцята (в однорядних моделях відкривається вгору).

Micro Pragma, як ясно з назви, поменше. Вони тільки навісні, їх місткість не більше 8 модулів. Для менш сприятливих умов експлуатації підійдуть пылевлагозащитные шафки Kaedra зі ступенем захисту IP65. Вони навісні, з прозорою дверцятами. Своєю ємністю — від 3 до 72 модулів — ці вироби здатні задовольнити будь-якого побутового споживача.